Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia, ta strona używa plików cookie. Korzystanie z Twojej witryny oznacza zgodę na używanie przez nas plików cookie.

Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm SR 200, BG 86, BR 200Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm SR 200, BG 86, BR 200
  • Nowy
Cylinder z tłokiem Ø 52 mm STIHL MS 462Cylinder z tłokiem Ø 52 mm STIHL MS 462
  • Nowy
967,48 zł
Cylinder z tłokiem STIHL Ø 43 mm HT 131, FS 130Cylinder z tłokiem STIHL Ø 43 mm HT 131, FS 130
  • Nowy
Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm bg 56,  sh 56-d  sh 56Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm bg 56,  sh 56-d  sh 56
  • Nowy

Jesienne porządki na działce – od czego zacząć?

Jesienne porządki na działce – od czego zacząć?

Gdy opadną już wszystkie liście i igły, wielu posiadaczy przydomowych ogródków i sadów ociera pot z czoła i oddycha z ulgą – wreszcie zakończył się sezon na prace ogrodowe i będzie można odpocząć po lecie obfitującym w wysiłek. Jesień i zima to najlepszy czas na przygotowanie do kolejnego sezonu!

Dlaczego jesienią też należy pracować w ogrodzie?


Pomimo tego, że wszystkie drzewa, krzewy i pozostałe rośliny wydały już owoce i pozrzucały liście przygotowując się do snu, prace w ogrodzie nie kończą się wraz z nadejściem listopada. Cały teren wymaga uprzątnięcia i zabezpieczenia roślin przed mrozami.

Należy przede wszystkim usunąć z trawników opadłe liście, które mogą być siedliskiem chorób. Najlepiej je spalić, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób, korzystając z tego, że są wciąż jeszcze suche. Jeśli wyrzucasz resztki trawy czy odpadów organicznych na kompost, listopad to dobry czas, aby przetrząsnąć pryzmę i wspomóc ją nieco specjalnym preparatem przyspieszającym kompostowanie. Będzie ona pracowała również zimą, tworząc naturalny nawóz na grządki.

KOSIARKI DO TRAWY STIHL

Wykorzystaj listopad do prac ziemnych, korzystając z tego, że nie ma jeszcze przymrozków, a ziemia jest stosunkowo miękka. Jeśli planujesz nowy trawnik lub przygotowanie miejsca pod nowe grządki, przyda Ci się glebogryzarka spalinowa Stihl, która wgryzie się głęboko w ziemię, oczyści ją z darni i spulchni, przygotowując pod zasiew.

Czy można wysiewać trawę jesienią?


Wydawać by się mogło, że jesień nie jest najlepszym czasem na wysiew, bo nadchodzące przymrozki mogą źle obejść się z kiełkami trawy. Tak naprawdę jest to jednak ostatni moment na sianie – trawa musi dobrze się ukorzenić. Jeśli więc prognoza pogody zapowiada nadejście mrozów już niebawem, odłóż zasiew trawy na wczesną wiosnę. Nasiona potrzebują dużej ilości wody, aby wykiełkować, więc gdy ten proces nastąpi, nagły przymrozek może sprawić, że kiełki obumrą. Mówi się, że minimalna temperatura, w jakiej można siać trawę, to 6°C.

Jak przygotować wrażliwe rośliny na nadejście zimy?


Oprócz wykorzystania glebogryzarki Stihl do poprawy napowietrzenia i oczyszczenia gleby pod przyszły zasiew, warto też pomyśleć o otuleniu niektórych roślin na zimę. Na przykład róże są bardzo delikatne i przy bardzo niskich temperaturach przemarzną, dlatego warto otulić je słomianym chochołem, czy specjalną agrotkaniną w kolorze białym. Warto również przykryć ziemię wokół wrażliwych na zimno krzewów, na przykład specjalną tkaniną, korą czy słoną, aby minimalizować skutki przemarzania gleby.

Można również bielić korę drzew, aby uchronić je przed powstawaniem ran na skutek pękania w niskich temperaturach.

Porządki na trawniku – koszenie, grabienie i wertykulacja


Przed zimą, jeszcze w listopadzie, warto wykonać ostatnie koszenie. Najpierw jednak należy dokładnie oczyścić trawnik z resztek liści – najlepiej zrobić to po kilku suchych dniach, aby liście obeschły i były lekkie. Z takimi dmuchawy do liści Stihl radzą sobie najlepiej. Nowoczesne kosiarki do trawy Stihl pomogą się uporać z koszeniem dużych powierzchni, pozostawiając trawnik równo przycięty. Trzeba jednak kosić trawę pamiętając o tym, by nie ścinać jej zbyt nisko. Niech zostanie ona wyrównana, ale nie mocno wycięta, gdyż nie zdąży się odrodzić przed zimą.

WERTYKULATORY STIHL  

Po koszeniu należy dokładnie zgrabić trawnik, usuwając z niego resztki siana, i przeprowadzić wertykulację, czyli napowietrzanie trawnika. Wertykulatory Stihl wyglądają niczym klasyczne kosiarki, lecz mają inną funkcję – delikatnie nacinają ziemię, dopuszczając do niej powietrze i usuwają resztki starych korzeni czy obumarłych traw, tak zwanego filcu. Jeśli napowietrzysz swój trawnik i zrobisz korzeniom rosnącej trawy więcej luzu, wiosną, gdy tylko ziemia się ociepli, dostaną one zastrzyk energii i wspaniale odbiją, ciesząc oko pięknym, równym wyglądem!

Jaki sprzęt jest potrzebny jesienią?


Każdy, kto ma własny dom z ogrodem, wie doskonale, że bez wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych trudno jest uzyskać efekt zadbanej zieleni wokół posesji. Aby jak najbardziej to uprościć, skrócić oraz zminimalizować konieczność używania siły podczas prac ogrodowych jesienią, warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt.

GLEBOGRYZARKI STIHL


Traktory ogrodowe Stihl są idealne do dużych, równych powierzchni trawnika, ale aby go założyć, najpierw przydadzą się glebogryzarki Stihl, które pomogą wyrównać, spulchnić i oczyścić teren pod zasiew.

Jak przygotować się do jesiennych prac w ogrodzie?


Gdy tylko zbierzesz jesienne warzywa i owoce, odpocznij przez jakiś czas ciesząc się zbiorami i wykonanymi z nich przetworami, a następnie usiądź z kalendarzem i zaplanuj kolejne prace na listopad. Ostatnie koszenie, zbieranie liści, grabienie trawnika, przekopywanie ziemi, napowietrzanie, bielenie drzewek i otulanie wrażliwych roślin – to dość prac, aby skutecznie zająć sobie nimi niemal cały listopad!

    Zostaw odpowiedź