Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia, ta strona używa plików cookie. Korzystanie z Twojej witryny oznacza zgodę na używanie przez nas plików cookie.

Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm SR 200, BG 86, BR 200Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm SR 200, BG 86, BR 200
  • Nowy
Cylinder z tłokiem Ø 52 mm STIHL MS 462Cylinder z tłokiem Ø 52 mm STIHL MS 462
  • Nowy
967,48 zł
Cylinder z tłokiem STIHL Ø 43 mm HT 131, FS 130Cylinder z tłokiem STIHL Ø 43 mm HT 131, FS 130
  • Nowy
Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm bg 56,  sh 56-d  sh 56Cylinder z tłokiem STIHL Ø 34 mm bg 56,  sh 56-d  sh 56
  • Nowy

Sezon na strzyżenie – jakie kosiarki do trawy ułatwią Ci zadanie?

Sezon na strzyżenie – jakie kosiarki do trawy ułatwią Ci zadanie?

Im bardziej wydłuża się dzień, tym dłuższa staje się również trawa na Twoim trawniku. To widok, który zdecydowanie cieszy oko – ale  też zmusza do zastanowienia się, w jaki sposób najlepiej będzie zadbać o ten kawałek zieleni pod swoim domem czy wokół firmy. Kosiarka czy robot – co lepiej wybrać? Wiele zależy od tego, jak wygląda teren, o który musisz zadbać. 

Kosiarka do trawy – jaką wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kosiarek ręcznych, które należą do najpopularniejszych urządzeń do pielęgnacji trawnika. To przede wszystkim najtańsze modele elektryczne z długim przewodem, spalinowe – bezprzewodowe, zasilane mieszanką paliwową, oraz akumulatorowe – również działające bez kabla, ale ładowane sieciowo. 

Kosiarki elektryczne Stihl to dobry wybór dla posiadaczy niewielkich, stosunkowo równych trawników. Są lekkie i niedrogie, zwykle mają też bardzo małe rozmiary. Sprawdzą się zatem również w miejscach trudniej dostępnych – pomiędzy drzewami, na nieregularnych kształtach trawników. Ich wadą jest jedynie długi przewód, którym trzeba umiejętnie manipulować.

Drugą najpopularniejszą opcją są kosiarki spalinowe Stihl – to modele cięższe i większe, ale z możliwością regulacji prędkości, co ułatwia ich prowadzenie. Wybierane są dla trawników średnich – z gęstą trawą, na niezbyt równych powierzchniach, a także w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej. 

Nowoczesne kosiarki akumulatorowe to produkty dla wymagających. Podobnie ciężkie i duże jak spalinowe, są jednak nieco łatwiejsze w uruchamianiu – wystarczy nacisnąć przycisk. Zasilane są przy pomocy akumulatora, który powinien wystarczyć na kilka godzin koszenia. Przeznaczone do trawników średnich, również tych na nierównym podłożu, gdyż wyposażone są we wspomaganie pozwalające lżej je prowadzić. 

Kosiarka czy robot?

Choć kosiarki do trawy Stihl są niezastąpione w letnim koszeniu, to mimo wszystko wymagają zaangażowania kogoś, kto je poprowadzi. Na szczęście w świecie nowoczesnych technologii pojawiły się one – roboty koszące, które robią wszystko same. Samodzielnie skanują teren, aby skosić wszystko, co potrzeba, a potem powracają do stacji ładującej. Odpowiednio zaprogramowane mogą pomóc w utrzymaniu dużych powierzchni trawnika w idealnym stanie podczas gdy Ty jesteś nawet zupełnie poza domem. To świetne rozwiązanie dla posiadaczy pól golfowych, terenów rekreacyjnych czy hoteli ze strefą relaksu na zewnątrz. Roboty do trawy Stihl są droższym rozwiązaniem niż tradycyjna kosiarka, ale zdecydowanie oszczędzającym Twój czas i energię. Są dyskretne, ciche i świetnie sprawdzają się na dużych przestrzeniach. Najlepiej używać ich na równych terenach, w przypadku zadbanych, lekkich trawników o dużych areałach, szczególnie tych o regularnych kształtach. 

Czym się kierować przy wyborze kosiarki?

Tak naprawdę każde z urządzeń marki Stihl jest godne polecenia do pielęgnacji trawników, ponieważ są to sprzęty wysokiej jakości. Jednak jak wszystko inne – są bardzo zróżnicowane technologicznie oraz cenowo, dlatego też przeznaczone do nieco innych zastosowań. Kupując kosiarkę należy sobie zadać pytania:

- czy mam czas i siły na systematyczne cotygodniowe koszenie? – to pomoże Ci zastanowić się, czy potrzebujesz robota koszącego;

- czy cenię sobie własną wygodę bez konieczności pilnowania kabla i przepinania go do różnych gniazdek? – jeśli odpowiedź brzmi „tak”, potrzebujesz kosiarki spalinowej lub akumulatorowej, która Ci tego oszczędzi;

- czy mój trawnik jest równy, ma regularne kształty i brak w nim niespodzianek takich jak drzewka czy krzewy pośrodku? – jeśli nie, powinieneś wybrać małą, ale o większej mocy kosiarkę bez kabla;

- jak duża jest powierzchnia mojej działki? – im większa, tym lepszą inwestycją będzie kupno robota koszącego, który pozwoli Ci zaoszczędzić kilka godzin tygodniowo na własne przyjemności;

Jak dbać o swoją kosiarkę?

Każdy sprzęt potrzebuje systematycznej konserwacji i ostrożności w użytkowaniu, aby mógł służyć jak najdłużej. Nie dopuszczaj zatem do wyrośnięcia zbyt wysokiej trawy i postaraj się utrzymać swój trawnik możliwie jak najbardziej równym, pozbawionym twardych chwastów czy siewek drzew – dzięki temu kosiarce łatwiej będzie pracować. Uzupełniaj paliwo i oleje zgodnie z zaleceniami producenta, dbaj o czystość filtrów i systematycznie czyść ostrza kosiarki, a przed zimą zabezpiecz je poprzez natłuszczenie. Nie eksploatuj jej również zbyt intensywnie – co pewien czas zrób sobie przerwę, niech i ona odpocznie. Kosiarki i roboty do trawy Stihl to dobry wybór dla wymagających – gwarantujący satysfakcję przy właściwym użytkowaniu zgodnym z przeznaczeniem! 

    Zostaw odpowiedź