Sierpień to zdecydowanie gorący okres, nie tylko gdy chodzi o temperaturę, ale również o prace ogrodowe, które koniecznie trzeba przeprowadzać na każdej posesji. Podstawą jest oczywiście pielęgnacja trawnika, który bardzo szybko odrasta, a także usuwanie z niego szybko pleniących się chwastów. Jaką kosiarkę do trawy wybrać na potrzeby konkretnego użytkownika? W jaki sposób ustawić odpowiednią wysokość koszenia, aby uzyskać jak najlepszy efekt bez niszczenia roślinności? Podpowiadamy!

Jaką kosiarkę wybrać do konkretnych obszarów?

Decyzja o zakupie konkretnego sprzętu powinna zależeć od tego, jak wygląda Twoje podwórko, kto będzie obsługiwał narzędzie, a także jakie są możliwości zasilania na danym terenie. Najbardziej polecanym wyborem jest kosiarka do trawy Stihl lub robot koszący w duecie z kosą. Dzięki temu szybciej poradzisz sobie z największymi obszarami swojej posesji oraz wyrównasz trawę w miejscach trudniej dostępnych.

Kiedy wybrać robot koszący, a kiedy kosiarkę?

Tradycyjne kosiarki elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe to ręczne urządzenia jezdne, które polecane są do wykaszania obszarów o standardowej powierzchni, czyli przydomowych ogródków. Roboty koszące to urządzenia samojezdne, które nie wymagają obsługi użytkownika, a zatem sprawdzają się na dużych posesjach – równych i o prostym kształcie. Oszczędzają one mnóstwo czasu przy konieczności regularnego utrzymania trawnika w idealnym stanie. Z kolei kosy spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe pomagają w wyrównaniu trudniej dostępnych obszarów – pagórków czy przestrzeni pomiędzy drzewkami.

Elektryczna, spalinowa czy akumulatorowa – jaką kosiarkę lub kosę wybrać?

Sposób zasilania konkretnego narzędzia również jest bardzo ważny, gdy podejmujesz decyzję o jego zakupie – i nie chodzi tu tylko o koszty eksploatacji, ale przede wszystkim wygodę użytkowania.Kosiarka do trawy elektryczna Stihl to urządzenie tanie, lekkie i niewielkich rozmiarów, wyposażone w przewód elektryczny. Wymaga oczywiście dostępu do gniazdka, zatem sprawdzi się jedynie w przypadku przydomowych ogródków o niewielkiej powierzchni, podobnie jak kosa elektryczna.

Kosiarka spalinowa Stihl oraz kosa spalinowa to z kolei bezprzewodowy sprzęt, który można wykorzystywać nawet na obszarach położonych z dala od sieci elektrycznej, wymagający jedynie systematycznego dolewania mieszanki paliwowej do zbiornika. Z kolei kosiarka akumulatorowa Stihl to jedno z najbardziej innowacyjnych i łatwych w obsłudze urządzeń, które z pewnością przypadnie do gustu również kobietom. Zasilana jest akumulatorem ładowanym z sieci, który wystarcza na kilka godzin pracy. Uruchamiana przy pomocy wygodnego przycisku jest bardzo łatwa w użytkowaniu. Zarówno wersja spalinowa, jak i akumulatorowa mogą posiadać również specjalny napęd, który przyspiesza bieg urządzenia i zmniejsza ilość siły fizycznej potrzebnej do pchania kosiarki.

Na jaką wysokość kosić trawę?

Bardzo ważne jest, aby zawsze wyregulować wysokość koszenia. W przypadku trawy bardzo wysokiej, lepiej ustawić tę większą wartość, aby urządzenie lepiej sobie poradziło z tym zadaniem, a następnie poprawić swoją pracę wybierając niższy poziom ustawienia ostrzy. Nie powinien on jednak być zbyt niski – zaleca się, aby trawa miała około 4,5-5 cm wysokości. Ta krótsza może źle wpłynąć na rozwój korzeni, przez co trawnik będzie wysychał, a gleba stanie się bardziej podatna na erozję.

Jak pozbywać się chwastów z trawnika?

Mlecze i inne chwasty należy systematycznie, ręcznie usuwać z trawnika, aby nie dawać im szans na rozmnożenie się na całej jego powierzchni. Zanim wyciągniesz swoją kosiarkę do trawy Stihl, dokładnie obejrzyj pielęgnowaną przestrzeń i przy pomocy wygodnego wyrywacza do chwastów usuń wszystkie niepożądane rośliny, zanim zdążą zakwitnąć i wydać nasiona. Jeśli wykonasz tę czynność po skoszeniu trawnika, trudno Ci będzie ustalić nie widząc liści i kwiatów, które z roślin to chwasty. Można też wykorzystywać herbicydy – środki chemiczne do ich wypalania, jednak ryzyko ich stosowania jest takie, że mogą one również uszkodzić źdźbła trawy.

Jak powinna przebiegać pielęgnacja trawnika latem?

Warto dać trawie szansę, aby urosła, wzmocniła swoje korzenie i zgęstniała. Króciutkie, idealnie przystrzyżone trawniki niczym na polu golfowym powoli stają się niemodne. Lepszym wyborem będzie pielęgnacja trawnika co około 1-1,5 tygodnia, na wysokość nie mniejszą niż 5 cm. Twoim priorytetem powinien być zakup dobrego sprzętu – kosiarka do trawy Stihl o odpowiednim do Twoich potrzeb sposobie zasilania z pewnością stanie się przydatnym narzędziem tego lata, które zmieni cotygodniowe koszenie w relaksującą czynność!