Jesienne cięcie drzew liściastych oraz owocowych to rekomendowany przez ogrodników sposób na to, by wspomagać ich rozwój na wiosnę. To również okres intensywnego przygotowywania drewna na opał. Dlaczego należy ciąć gałęzie, kiedy jest odpowiedni moment na wykonywanie przycinki i jakie narzędzia do tego wybrać? Podpowiadamy!

Dlaczego warto przycinać drzewa jesienią?

To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pomaga utrzymywać rośliny w dobrej kondycji. Cięcie pozwala pozbyć się chorych i uschniętych gałęzi, a tym samym sprawia, że drzewo przestaje „inwestować” cenne zasoby wody i składników

odżywczych w te części, które i tak nie przyniosą plonów, a przekierowuje je do tych młodych, zdolnych do obrodzenia w owoce i liście. Po cięciu łatwiej jest im przetrwać zimę, a także wzmacnia się ich system korzeniowy. Ma to działanie odmładzające, a w przypadku gęstych drzew takich jak np. bukszpany, również prześwietlające – dzięki temu większa ilość światła wiosną jest w stanie dotrzeć do głębszych partii rośliny.

Kiedy jest dobry moment na cięcie drzew?

Okres po owocowaniu, ale w stanie pełnego ulistnienia jest najlepszy, aby przeprowadzić tego typu zabieg. Gdy wszystkie owoce opadną lub zostaną zebrane, cięcie nie wpłynie już na ilość zbiorów. Z kolei wiszące jeszcze na gałęziach liście pozwolą sprawnie ocenić, które z nich nadają się do usunięcia, ponieważ są porażone chorobami lub uschnięte. Jaka pilarka Stihl najlepsza będzie do przeprowadzenia tego typu zabiegu? Przedstawiamy kilka propozycji!

Jak przygotowywać drzewo opałowe?

Po wycięciu nierokujących drzew owocowych, zniszczonych lub chorych, warto dobrze zagospodarować wyprodukowany w ten sposób wartościowy surowiec. Wystarczy pociąć pniaki i gałęzie na mniejsze części, a następnie przechowywać w zadaszonym miejscu na powietrzu – to proces sezonowania, który pozwala właściwie je przesuszyć, aby nadawało się na opał. Może się do tego przydać odpowiednie narzędzie. Najlepsza pilarka Stihl wykorzystana do tego celu będzie miała mocny silnik, ale również wiele zabezpieczeń, między innymi przed przenoszeniem drgań. Pozwoli na długą, intensywną pracę przy cięciu bloczków drzewa.

Pilarka elektryczna – w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Bardzo ważne jest, aby umiejętnie dopasowywać narzędzia ogrodnicze do własnych potrzeb. Pilarka elektryczna Stihl wysokiej jakości to narzędzie przewodowe, które pozwala uzyskać dużą wydajność, niezbędną przy długotrwałych, intensywnych pracach. To sprzęt, który wymaga dostępu do sieci elektrycznej, ale za to gwarantuje długie użytkowanie bez konieczności ładowania czy uzupełniania paliwa. Najmocniejsza pilarka Stihl z tej serii ma aż 2,5 kW i przeznaczona jest do zadań specjalnych – na przykład do cięcia drzewa opałowego na zimę, zarówno w warunkach domowych, jak i w tartakach.

Kiedy warto wybrać pilarkę spalinową?

Narzędzia bezprzewodowe są szczególnie cenne wówczas, gdy potrzebujemy używać ich w terenie, w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej. Jaka pilarka Stihl jest najlepsza z tej kategorii? Producent zdecydowanie postarał się o wykonanie prawdziwego „kombajnu wśród pilarek ogrodniczych” i wypuścił na rynek coś ekstra. Najmocniejsza pilarka Stihl ma aż 6,4 kW i 8,7 KM – to zdecydowanie najlepszy model seryjny na świecie pod kątem tych parametrów. Doskonale odnajdzie się ona w przypadku długotrwałych prac ogrodowych. Posiada wygodną dźwignię do uruchamiania na ciepło i na zimno, zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania, a także amortyzatory drgań oraz umożliwia uruchamianie bez zbędnych szarpnięć obciążających mięśnie i stawy. Dobrym wyborem będzie również model zimowy, o zmniejszonym zużyciu paliwa i emisji spalin. Tego rodzaju najlepsza pilarka Stihl ma ogrzewany uchwyt i gaźnik i jest przeznaczona do prac przy drewnie średniowymiarowym. Idealnie sprawdzi się do cięcia pniaków, ale również do przycinania gałęzi i wycinania drzew w sadzie.

Dlaczego warto postawić na najmocniejsze modele pilarek na rynku?

Nieprawidłowo dobrane do potrzeb użytkownika narzędzia mogą być niestety źródłem frustracji. Nawet w przypadku okazjonalnego wykonywania drobnych prac ogrodniczych przy domu, warto zainwestować w najlepsze pilarki Stihl. Dlaczego? Ponieważ to wybór na długie lata! Ergonomiczny uchwyt, nowoczesne technologie sprzyjające środowisku, systemy zabezpieczeń i innowacje pozwalające na długotrwałą pracę z amortyzacją drgań, to zdecydowanie cechy, na które należy zwrócić uwagę. Dzięki temu przeprowadzanie czynności porządkowych na jesień, ale również codziennych zadań w tartaku, będzie przebiegało sprawnie i komfortowo!